Путешествия по Украине. Жилье,
Отели, туры. Лучшие предложения.
Туристическая компания,
отдых на Черном море.
Гостиницы в Украине, самолеты, автобузы
Железнодорожные билеты
Туристическое агенство
+38 096 574 4632
 
   
                   
odessa apartments
 

Jak wybrać wino wysokiej jakości na świąteczny stół według etykiety

 1. Igor Ershov
 2. Jak czytać rosyjskie etykiety na wino
 3. Co to jest „luzem” i co w nim jest złe
 4. Jak połączyć wino i jedzenie na świątecznym stole
 5. Jak czytać etykiety importowanych win

Co należy wiedzieć przy wyborze wina w sklepie, dlaczego nie należy skupiać się na opisie smaku i aromatu, co powie o winie na półce w roku zbiorów i co sprawia, że ​​wybór win musujących i musujących jest inny?

„Papier” nauczył się od sommeliera, jak czytać etykiety rosyjskich i importowanych win, dlaczego wino produkowane z cudzego soku winogronowego jest podejrzane i czy warto podawać winnice z winem musującym.

„Papier” nauczył się od sommeliera, jak czytać etykiety rosyjskich i importowanych win, dlaczego wino produkowane z cudzego soku winogronowego jest podejrzane i czy warto podawać winnice z winem musującym

Igor Ershov

Sommelier

Jak czytać rosyjskie etykiety na wino

Im bardziej szczegółowe informacje znajdują się na etykiecie i etykiecie wina, tym bardziej prawdopodobne jest zrozumienie tego, co trzymamy i wybranie produktu najwyższej jakości.

 1. Nazwa wina

  Na przedniej etykiecie często możemy znaleźć nazwę wina lub producenta. Jeśli znamy producenta, to dla nas jest to plus. Ale nie znamy wszystkich. Również na etykietach często znaleziono nazwy własne, które można pomylić z producentem lub miejscem pochodzenia. Załóżmy, że mityczne wino „Krymska winorośl”: kupujący prawdopodobnie są skłonni wierzyć, że pochodzi z Krymu. Ale to wcale nie jest konieczne, ponieważ jest to tylko nazwa właściwa i nie oznacza niczego konkretnego.

 2. Odmiana winogronowa

  Bardzo często, w stylu Nowego Świata, umieszczamy na etykiecie odmiany winogron. Jeśli odmiana winorośli nie jest określona, ​​powstaje pytanie: z czego jest zrobione wino? Dlatego możemy użyć etykiety licznika. Odwracamy butelkę i czytamy, powiedzmy: „Wino jest zrobione z odmian winogron Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc” i rozumiemy, że wszystko z tym winem jest w porządku. Ale jeśli przeciw-etykieta mówi coś w rodzaju „Wykonane z wysokiej jakości europejskich odmian winogron”, może to oznaczać, że producenci po prostu nie wiedzieli, z czego wytwarzają wino.

 3. Rok uprawy

  Na etykietach win spokojnych często nakłada się rok uprawy. Nie ma ustalonej tradycji udanych lub nieudanych lat w Rosji, ale od tego dnia możemy zrozumieć świeżość wina. Jeśli więc weźmiemy na przykład niedrogie białe wino Sauvignon Blanc, w 2010 roku, powinniśmy być ostrożni: dlaczego nie wypiłeś go w ciągu pięciu lat? Sauvignon Blanc nie jest przechowywany przez długi czas, trzeba go pić młodo. To samo z jednym z ulubionych autochtonicznych (lokalne odmiany winogron - uwaga „Papier” ) - Syberia. Ale jeśli jest napisane, że to wino jest rezerwowe lub sezonowane, logiczne jest, że może być starsze.

  Wina musujące są trudniejsze, rok zbiorów rzadko jest na nich napisany. W tej samej prowincji producenci szampana piszą na etykiecie tylko pozostały rok, czyli dwa do trzech lat na dekadę. Dlatego należy zwrócić większą uwagę na daty butelkowania lub projektowania butelek. Data butelkowania - dla win wyprodukowanych przez Frolova-Bagreeva , a na winach musujących produkowanych przez klasyczną technologię francuską piszą datę rejestracji (ponieważ wina były nalewane i leżały przez kilka lat po zbiorach w piwnicy).

  Ogólnie rzecz biorąc, wina musujące nie są predysponowane do długotrwałego przechowywania, więc przy wyborze warto zobaczyć, jak młode jest wino. Ale jeśli zobaczymy na etykiecie, że jest to żniwo roku 2010, nie należy się obawiać: może być tak, że na etykiecie licznika czytamy, że data wydania to 2015. Wszystko jest w porządku.

 4. Procent alkoholu

  Na butelce należy podać procent alkoholu. To prawda, że ​​dla rosyjskich win można wskazać „widelec”: od tylu aż do tak wielu procent. Ale to nie obniża jakości wina. Często duże zakłady, które drukują etykiety liczników pięć lat wcześniej, wskazują „widelec”. Z roku na rok słońce ogrzewa się inaczej, co oznacza, że ​​cukier kumuluje się inaczej, a procent alkoholu zmienia się nieco.

 5. Region

  Dość często na etykiecie można znaleźć napis „Przygotowany z winogron uprawianych na Krymie”. Jest to legalne i pomaga nam zrozumieć pochodzenie winogron. W dzisiejszej Rosji istnieje osiem obszarów geograficznych produkcji wina. Im dokładniej wskazany jest region, tym lepiej: pomaga kontrolować jakość.

 6. Środki konserwujące

  Ważnym punktem, który często odstrasza ludzi, jest napis „Zawiera konserwant E220” lub „Zawiera siarczyn”. Wszystko to są naturalne konserwanty, które powinny być w winie zgodnie z GOST. A ich normy w Rosji są niezwykle minimalne, trzy do czterech razy niższe niż w Europie.

 7. Wino stołowe i vintage

  Więcej osób często boi się sformułowania „wino stołowe”. Od czasów sowieckich istnieje podział na wina stołowe i winne. Stół to młode wino, rocznik - ten, który miał wystarczająco dużo czasu. Nie należy tego niepokoić, ale napis „napój z wina”: samo słowo „wino” mówi nam, że zawartość butelki jest naturalna.

 8. Opis bukietu i porady gastronomiczne

  Na etykiecie licznika często widzimy opis smaku i niektóre zalecenia dotyczące gastronomii i serwowania. Ta informacja jest całkowicie opcjonalna z bardzo prostego powodu: wino rozwija się. Nawet jeśli producent podszedł do problemu bardzo ostrożnie, zadzwonił do specjalisty, który był w stanie profesjonalnie ocenić wino i zalecić temperaturę serwowania i gastronomię, zajmie to tylko rok po butelkowaniu i wino się zmieni.

Co to jest „luzem” i co w nim jest złe

Luzem jest wino lub sok winogronowy, który nie został uzyskany w Rosji. Tradycyjnymi dostawcami wiązki są kraje Nowego Świata: Chile, Argentyna, RPA, a także Hiszpania. W tych krajach winogrona są uprawiane, zbierane i wytwarzany jest z nich sok, który po zachowaniu jest wysyłany w najtańszy sposób - drogą morską - do Rosji. Sok może być skoncentrowany, już w Rosji jest rozcieńczony do pewnej konsystencji.

Ponadto może to być wino gotowe - fermentowany sok winogronowy w puszkach. Ale pytanie brzmi, jaka jest jakość wina. Prawa tej samej Unii Europejskiej regulują kontrolę jakości, aw jakim są obserwowane w produkcji wina w Rosji - chodzi raczej o chemików. Jako sommelier mogę powiedzieć, że takie wina nie są zbyt dobre pod względem smaku i aromatu. Mimo to wino powinno być butelkowane tam, gdzie rosło wino.

Jeśli mówimy o soku, pojawia się jeszcze więcej pytań: jak się fermentuje i tak dalej. Jednak najbardziej krytycznym momentem w pierwszym i drugim przypadku jest to, że materiał winny jest wystarczająco zachowany, ponieważ płynie do nas do sześciu miesięcy. Siarczanowanie wina jest dużym problemem i chociaż sam środek konserwujący jest nieszkodliwy, tym mniej jest w winie, tym lepiej.

Balk prowokuje zastąpienie pojęć. Niektórzy producenci działają uczciwie i piszą na butelkach, przypuśćmy, że jest to takie i takie wino argentyńskie, a za nim, na tylnej etykiecie, że krajem pochodzenia jest Argentyna, a butelkowanie i butelkowanie, na przykład, miasto Vyborg. Ale zdarzają się przypadki, w których wino produkowane na przykład z chilijskiego wina jest napisane, że jest rosyjskie. Tak często dzieje się z winami musującymi, z których większość jest napisana „rosyjską”, wykonaną z belki.

Jak połączyć wino i jedzenie na świątecznym stole

Ogólnie rzecz biorąc, wybór kuchni dla wina jest trudnym zadaniem. Ale ogólne zalecenie dla win spokojnych jest takie: białe wino podawane jest z białym mięsem lub rybą, czerwone wino - z czerwonym. Tutaj ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że nie mówimy: biały - do ryb, a czerwony - do mięsa. Ten sam tuńczyk to ryba, ale o bardzo gęstej teksturze, prawie jak wołowina: nie całe białe wino przetrwa. Albo kurczak - dlaczego potrzebuje czerwieni? Białe wino powinno być nadal podawane z kurczakiem.

Istnieją również dania przejściowe, takie jak różowy łosoś, w tym różne stopnie zasolenia. Tutaj warto wypróbować alternatywne wino o różowym kolorze, które zyskuje coraz większą popularność, czyli różowe wino musujące. Ta kombinacja będzie ciekawa.

Ponadto stół noworoczny to przede wszystkim wino musujące. Dla niego Rosjanie uwielbiają podawać czekoladę i owoce. Nie sądzę, aby była to idealna kombinacja, ale jeśli używa się ludzi, to dlaczego nie. Dla nas wino musujące i mandarynki - to już klasyk.

Jak czytać etykiety importowanych win

Sytuacja w przypadku win importowanych jest bardzo skomplikowana, ponieważ każdy kraj ma własną klasyfikację. Ale ogólnie rzecz biorąc, etykieta przednia będzie dla nas ważna, ponieważ etykieta tylna jest przyklejona w Rosji, czasami popełniając błędy.

Na pierwszej stronie zobaczymy producenta, ale znowu, jeśli nie jesteśmy dobrzy w produkcji wina, trudno nam będzie wyciągnąć z tego jakiś wniosek. Łatwiej jest skupić się na takich markach jak na przykład „Burgundy”, „Chablis” lub „Bordeaux” we Francji, „Chianti” we Włoszech.

Winogrona na winach Starego Świata często nie mogą wytrzymać, z wyjątkiem Niemiec. Na etykiecie licznika warto szukać informacji o tym, czy wino zostało wyprodukowane we wskazanym kraju europejskim lub nowym świecie, czy też zostało już wyprodukowane w Rosji.

Jeśli odmiana winorośli nie jest określona, ​​powstaje pytanie: z czego jest zrobione wino?
Jeśli więc weźmiemy na przykład niedrogie białe wino Sauvignon Blanc, w 2010 roku, powinniśmy być ostrożni: dlaczego nie wypiłeś go w ciągu pięciu lat?
Albo kurczak - dlaczego potrzebuje czerwieni?
Курорт
«Ну все, хватит, пора подумать о себе, например, о своем здоровье…» – аналогичная мысль наверняка посещала, и наверное не однажды, каждого из нас. И действительно, мы живем, чтобы работать, или работаем,

Фотографии курорта в Анапе
Давно хотели с мужем съездить на черноморский курорт - Анапа. Уж очень там хорошо и красиво. Но была я там более 10 лет назад, и перед поездкой хотелось освежить в памяти все интересные места, а так же

 
     
     
Foreign Embassies to Ukraine Embassies of Ukraine Calling codes for Ukraine Ukraine Local Time
International Exhibitions in Ukraine Culture and traditions of Ukraine Constitution of Ukraine Links exchange

 

Dompavlov Co. 2017